Jak opanować nerwy za kierownicą?

Miganie światłami, złośliwe hamowanie przed wyprzedzonym pojazdem, trąbienie klaksonem – wszyscy tego doświadczyliśmy choć raz w życiu. Skąd bierze się agresja na drodze i jak reagować?

Podczas gdy większość przypadków agresji na drodze to wykrzykiwanie przekleństw lub pokazywanie obraźliwych gestów, istnieje także ryzyko przemocy niewerbalnej. To nie tylko alarmuje, ale także dobrze ilustruje realia.

W czasie jazdy jesteśmy narażeni nie tylko na innych, ale także na swoje emocje, które mogą eskalować wraz z niepożądaną sytuacją drogową lub po prostu złym dniem w pracy. Warto zatem wiedzieć, co najbardziej denerwuje nas na drodze i dlaczego tak się dzieje. Jak możesz uniknąć stania się agresywnym kierowcą? Jak odpowiednio reagować na agresję drogową?

 

 

 

Jakie są przyczyny agresji na drodze?

Agresja na drodze to chwytliwe określenie dla szerokiego spektrum zachowań kierowców. Trudno wskazać jedną konkretną przyczynę zdenerwowania i nierespektowania zasad drogowych. Najczęściej takie zachowanie objawia się ogólną frustracją, którą w danej chwili odczuwa kierowca.

Psychoterapeutka Anna Jovanovic uważa, że możemy być zdenerwowani z powodów osobistych, czyli tego co zdarzyło się w pracy, z przyjacielem lub partnerem. Gniewne myśli przekładają się na to, co robimy w danym momencie, nawet jeśli ta rzecz – jak prowadzenie samochodu – nie ma nic wspólnego z przyczyną naszego gniewu.

Frustracja może być także reakcją wywołaną nieodpowiedzialnym zachowaniem innych kierowców i przekonaniem, że należy się zemścić. Jest to nieracjonalny tok myślenia, ponieważ przyczyniamy się wtedy do szerzenia agresji i zaczynamy stwarzać bezpośrednie niebezpieczeństwo na drodze. Pamiętajmy, że jako kierowcy nie mamy takiej mocy sprawczej, by niczym szeryf ścigać winnych i samodzielnie wymierzać im sprawiedliwość.

Istnieje wiele innych czynników wywołujących agresję na drodze, które warto znać:

Duży ruch na drodze. Długi korek, który ciągnie się w nieskończoność. Powszechnie niezbyt lubiana sytuacja drogowa łatwo wywołuje zdenerwowanie u niecierpliwych kierowców. Wszelkie frustrujące zachowania innych uczestników ruchu drogowego, jak trąbienie klaksonem czy zajeżdżanie drogi mogą wywołać prawdziwą furię.

Anonimowa jazda. Prowadzenie samochodu można porównać do użytkowania Internetu. Wejście w interakcję z innym kierowcą jest o wiele łatwiejsze, ponieważ prawdopodobnie nigdy się więcej nie zobaczycie. Taka postawa zachęca niektórych do śmielszego okazywania swojej złości, co skutkuje bezpodstawnym trąbieniem, obraźliwą gestykulacją lub nieustępowaniem pierwszeństwa przejazdu. Poczucie anonimowości potrafi zmienić miłego sąsiada z naprzeciwka w pirata drogowego.

Rozmowa przez telefon, wiadomości SMS. Rozproszenie kierowcy skutkuje w chaotycznej, nieodpowiedzialnej jeździe. Zajechanie drogi, niedozwolona prędkość i jazda środkowym pasem mogą być przerażającym i jednocześnie irytującym widokiem dla obserwatora, wywołującym agresywne reakcje.

Niecierpliwość. Niecierpliwi kierowcy nie zważają na kodeks drogowy, ponieważ ciągle im się śpieszy, a miejsca do których zmierzają są ważniejsze niż inni uczestnicy ruchu drogowego.

 

Jak mogę opanować nerwy za kierownicą?

Doświadczonych kierowców nie przeraża widok policji drogowej, ponieważ obecność odpowiednich służb świadczy o tym, że dostrzegają problem agresji i na niego reagują. My jako zwykli użytkownicy dróg bez większej mocy sprawczej, nie możemy zrobić wiele oprócz zmiany swojego podejścia i zachowania za kółkiem.

Istnieje wiele sposobów na kontrolowanie swojej frustracji i zapewnienie bezpiecznej jazdy:

Postaraj się, aby podczas jazdy mieć dobre samopoczucie. Jeśli coś Cię denerwuje lub rozprasza, łatwiej jest wciągnąć się w wir agresji i rywalizacji na drodze.

Miej świadomość możliwych opóźnień na trasie. Nie zawsze jest możliwe rozplanowanie podróży tak, aby wyjechać wcześniej i uniknąć korków, lecz zdawanie sobie sprawy z różnych sytuacji na drodze, które mogą Cię spotkać to pierwszy krok do zminimalizowania stresu podczas jazdy.

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nie reaguj przesadnie na czyjąś złą jazdę, chyba że to sytuacja podbramkowa. Skoncentruj się na tym, by prowadzić jak najlepiej i nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innych kierowców.

 

Wynajmij błyskawicznie auto na długi termin

WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY

 

Jeśli spotkasz na drodze agresywnego kierowcę, zareaguj ze spokojem

Unikaj kontaktu wzrokowego. Takie zachowania zachęcają do konfliktu. Powstrzymaj się od niepotrzebnych gestów, trąbienia i innych działań, ponieważ każde rozproszenie takiego osobnika zwiększa ryzyko niepotrzebnej interakcji.

Nie wysiadaj z samochodu. To podstawowa zasada w przypadku, jeśli sfrustrowany kierowca zajedzie Ci drogę i wymusi konfrontację. Zamknij drzwi i pozostań w samochodzie, a w razie potrzeby wezwij policję lub poproś o to pasażera.

 

Zachowuj trzeźwość umysłu, szkoda Twoich nerwów!

Agresja na drogach to coraz częstsze zjawisko, jednakże poważne incydenty drogowe jak zajechanie drogi i wymuszona konfrontacja są rzadkością. Warto jednak mieć świadomość takich ekstremalnych zdarzeń i wiedzieć, jak odpowiednio zareagować. Uprzejmość wobec innych kierowców oraz zachowanie spokoju nie tylko zwiększa komfort jazdy, ale także pozwala skupić się na poprawnym przestrzeganiu kodeksu drogowego.

 

Samochód może Ci pomóc

Wynajmij samochód na terenie Śląska i Małopolski i ciesz się najnowszą technologią, która ułatwi frustrującą podróż. Płynna jazda, czujniki parkowania, kamery cofania, a nawet kamery weryfikujące czy kierowca patrzy na drogę – właśnie to znajdziesz w ciągle powiększającej się flocie Jukom. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Autor: