8 zasad bezpiecznej podróży w góry

Spontaniczny wypad lub dłuższy urlop to wspaniały sposób na złagodzenie stresu. Polskie drogi oferują widoki pełne natury i niezapomniane wrażenia, jednak warunki podróży mogą stać się nieprzewidywalne, a nawet niebezpieczne.

Aby pomóc Ci zachować bezpieczeństwo podczas podróży, zebraliśmy osiem pomocnych zasad, które zmniejszą ryzyko wypadku podczas jazdy po terenach górzystych lub pagórkowatych.

 

 

Sprawdź stan swojego samochodu

Przed podróżą, zwłaszcza po mroźnej zimie, samochód może wymagać dodatkowej uwagi. Upewnij się, że poziom płynu hamulcowego i oleju przekładniowego jest prawidłowy. Sprawdź kondycję hamulców, ogrzewania, wycieraczek, akumulatora i układu wydechowego. Opony powinny być obowiązkowo napompowane, a koło zapasowe w gotowości.

Twój samochód powinien być w optymalnym stanie, ponieważ nieoczekiwane zdarzenia, nietypowe ukształtowanie terenu i warunki pogodowe mogą spowodować jego duże obciążenie.

 

Zatankuj do pełna

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pokonywanie stromych wzniesień wymaga zużycia większej ilości paliwa, niż standardowa jazda. Nieliczne stacje benzynowe na obszarach górskich i brak zasięgu – czarny scenariusz pisze się sam.

Uniknij niedogodności, tankując do pełna tuż przed podróżą.

 

Przygotuj się na sytuacje awaryjne

Niesprzyjająca pogoda lub doskwierające zmęczenie podczas parugodzinnej jazdy i… Możesz utknąć na poboczu przez długi czas. Na wszelki wypadek powiadom znajomych lub członków rodziny, dokąd się wybierasz i kiedy planujesz wrócić. Spakuj dodatkowe jedzenie, wodę, odzież. Upewnij się, że w samochodzie masz kompletną apteczkę i podstawowe narzędzia, za pomocą których naprawisz drobne usterki.

Przeczytaj także: Jak zachować czujność na drodze?

 

Wynajmij samochód z pakietem ubezpieczeń

WYNAJMIJ W JUKOM

 

Ostrożnie z hamulcami

Intensywne i częste hamowanie na stromych, górskich zjazdach może szybko wykończyć Twoje hamulce. Pamiętaj, aby podczas jazdy w takich terenach hamować zdecydowanie i z przerwami. Takim sposobem dajesz hamulcom nieco czasu na ostygnięcie.

Zwróć uwagę na znaki – nie przekraczaj dozwolonej prędkości i przewiduj ostre zakręty. Zaplanowane, racjonalne hamowanie zwiększa bezpieczeństwo jazdy, kontrolę nad kierownicą, a także umożliwia łatwiejsze pokonywanie wyjątkowo wijących się dróg.

 

 

Zredukuj bieg, pokonując strome wzniesienie

Aby utrzymać stałą prędkość, należy dodawać gazu, dopiero kiedy znajdziemy się na podjeździe wzniesienia. Przy spadku obrotów rekomendowana jest redukcja biegu, ponieważ zmniejszy ona obciążenie silnika oraz pomoże kontrolować prędkość. W razie niechcianego rozpędzania się pojazdu podczas zjazdu należy znów zredukować bieg.

Rada szczególnie zalecana zimą, gdy wzniesienia są oblodzone i ośnieżone.

 

Obserwuj temperaturę płynu chłodzącego

Podczas niezapomnianej podróży pełnej górskich pejzaży, nie zapomnij czasem spoglądać na temperaturę płynu chłodzącego. Jeśli zauważysz, że wskazówka unosi się powyżej dopuszczalnego poziomu, zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu. Nasyć swoje oczy widokiem natury, a w międzyczasie silnik się trochę ochłodzi. 

 

Skorzystaj ze świateł

Niezależnie od pory dnia i warunków pogodowych, wymagane są sprawne światła w samochodzie. W razie wątpliwości używaj świateł drogowych, aby oświetlić mało widoczną trasę. Pamiętaj jednak o innych kierowcach – nie wolno ich oślepiać, ponieważ powoduje to bezpośrednie zagrożenie. W razie niedostatecznej przejrzystości powietrza skorzystaj ze świateł przeciwmgielnych.

 

A może jednak wypożyczalnia?

Podróż samochodem po górskich terenach może okazać się niezwykłym doświadczeniem. Należy jednak planować z głową i pomyśleć o każdym szczególe – trzeba przygotować się na wszystko. Z tej przyczyny warto rozważyć wypożyczalnie samochodów, które mają w ofercie bezpieczne, odpowiednie do podróży modele aut, a także pakiet ubezpieczeń w razie nieszczęśliwego wypadku na drodze. Z pewnością będzie to opłacalna i satysfakcjonująca opcja.

Przeczytaj także: Kiedy najlepiej wynająć samochód?

 

Wynajmij samochód na terenie Śląska i Małopolski i ciesz się najnowszą technologią w atrakcyjnych cenach. Płynna jazda, czujniki parkowania, kamery cofania, a nawet kamery weryfikujące czy kierowca patrzy na drogę – właśnie to znajdziesz w ciągle powiększającej się flocie Jukom. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Autor: