Podróż samochodem – 30 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Zaplanowanie podróży samochodem może czasem graniczyć z cudem. W trakcie organizacji ilość rzeczy, o których trzeba pamiętać może okazać się przytłaczająca. W końcu jest tak dużo spraw, o które należy zadbać przed wyjazdem, a spakowanie niezbędnych przedmiotów jest jednym z ostatnich i jednocześnie najważniejszych czynności. Niczego nie można przeoczyć.

Przygotowaliśmy poręczną listę przedmiotów, która ułatwi nie tylko spakowanie, ale także zorganizowanie wszystkiego na ostatni guzik. Podzieliliśmy ją na następujące kategorie:

  • Przedmioty MUST­-HAVE
  • Komfort
  • Inne akcesoria

Najrozsądniej będzie, aby wziąć pod uwagę wszystkie wymienione pozycje. Stres związany z planowaniem podróży może sprawić, że zapomnimy o najbardziej podstawowych rzeczach.

Przeczytaj ten artykuł, aby upewnić się, że jesteś w pełni przygotowany!

Przedmioty MUST-HAVE

Poniższe elementy są absolutnie niezbędne podczas tej i następnej podróży samochodowej. Upewnij się, że nie zapomnisz żadnego z nich.

 

Prawo jazdy i dowód tożsamości

To nie podlega dyskusji – nie ma nic ważniejszego. Kierowca musi być w stanie przedstawić ważne prawo jazdy i dowód tożsamości. Każdy pasażer pojazdu również musi mieć przy sobie chociaż jeden taki dokument.

Należy pamiętać, że w niektórych krajach kierowcy przyjeżdżający z innych narodowości muszą mieć zawsze przy sobie paszporty. Przed wyjazdem zapoznaj się z lokalnymi przepisami, aby uniknąć niespodzianek.

 

Dokumenty samochodowe

Dokumenty związane z pojazdem są równie ważne, jak prawo jazdy i dowód tożsamości.

Jeśli podróżujesz wypożyczonym samochodem, dokumenty dotyczące samochodu będą albo znajdować się w schowku, albo zostaną Ci przekazane podczas odbioru pojazdu. Zlokalizuj je przed wyjazdem.

Podczas podróży wypożyczonym samochodem warto, aby pojazd był odpowiednio ubezpieczony. Przeczytaj ten post na blogu, aby dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu wynajmowanego auta.

 

Winiety lub międzynarodowe prawo jazdy (jeśli konieczne)

Wyjeżdżasz za granicę? Niektóre kraje mogą wymagać od kierowcy posiadania międzynarodowego zezwolenia na jazdę.

Pamiętaj, aby przed opuszczeniem Rzeczypospolitej Polskiej zorientować się, czy i gdzie obowiązuje posiadanie winiet oraz zaopatrzyć się w nie, aby uniknąć niepotrzebnego mandatu.

 

Zestaw pierwszej pomocy

Podręczny zestaw pierwszej pomocy to prawdziwy must-have podczas podróży. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał go używać, ale warto być przygotowanym na każdą sytuację drogową.

Warto powiększyć zaopatrzenie zestawu do kabli rozruchowych i innych przydatnych narzędzi. To pomoże Ci przygotować się na nieoczekiwane zdarzenia. Będziesz w stanie poradzić sobie z awariami technicznymi, rozładowanym akumulatorem, nagłymi wypadkami natury medycznej i innymi losowymi sytuacjami, których możesz doświadczyć w podróży.

 

Latarka

Spakuj co najmniej jedną działającą latarkę. Jest to z pewnością niezbędny element podróży samochodem. I nie zapomnij o zapasowych bateriach!

Maseczka ochronna

Pandemia COVID-19 radykalnie zmieniła sposób, w jaki podróżujemy. W zależności od regionu, do którego się wybierasz, maseczki ochronne mogą być wymagane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Upewnij się, że masz wystarczającą liczbę maseczek. Nie zapomnij też spakować zapasowych!

 

Żel dezynfekujący

Każdy podróżnik wybierający się w trasę w 2021 roku, powinien zabrać ze sobą butelkę środku dezynfekującego. Nawet jeśli większość lokalnych firm oferuje odpowiednie żele antybakteryjne przed wejściem, warto mieć swoje zapasy – tak na wszelki wypadek.

 

Rękawice ochronne

Nie wszystkie powierzchnie, z którymi się spotkasz, będą czyste. Co więcej, może być konieczne otwarcie maski samochodu, aby sprawdzić poziom oleju. W przypadku, gdy w pobliżu nie ma możliwości, aby umyć ręce, rękawice są objawieniem.

To samo tyczy się toalet na stacji benzynowej. Zabranie ze sobą rękawiczek po prostu nie zaszkodzi.

 

Awaryjne numery kontaktowe

Upewnij się, że w telefonie masz zapisane numery alarmowe oraz dane kontaktowe do pomocy drogowej.

Nie zapominaj, że numery alarmowe mogą się zmieniać w zależności od regionu i kraju, w którym się znajdujesz!

 

Gotówka

Nie wszystkie lokalne biznesy akceptują płatności kartą. Zawsze dobrze jest mieć pod ręką niewielką ilość gotówki w obowiązującej w danym kraju walucie. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się niewielki zakup.

Pamiętaj, aby zabierać pieniądze ze sobą i nie zostawiać ich w samochodzie bez opieki i – o zgrozo – na widoku.

 

Zapasowy olej do silnika

Ma to kluczowe znaczenie tylko w przypadku podróży własnym samochodem. Pojazdy z wypożyczalni są na bieżąco serwisowane, dlatego nie musisz się martwić, że w trakcie jazdy zabraknie oleju silnikowego.

Posiadanie butelki oleju w bagażniku jest nie tylko bardzo wygodne, ale także ważne. Nigdy nie wiesz, czy będąc w potrzebie, uświadczysz w lokalnej stacji benzynowej odpowiedniego rodzaju oleju.

 

Wynajmij samochód z atrakcyjnymi akcesoriami

WYNAJMIJ W JUKOM

 

Karta depozytowa/kredytowa

Karta depozytowa i/lub kredytowa może nie być niezbędna dla wszystkich, ale warto ją mieć przy sobie. Należy pamiętać, że to wygodny i uniwersalny sposób płatności, a część krajów europejskich staje się powoli państwami bezgotówkowymi.

 

Woda

Myślimy, że nad tym punktem nie trzeba się rozpisywać. Składamy się w 70% z wody, dlatego wszelkie jej niedobory mogą się na nas odbić, zwłaszcza w czasie jazdy. Każdy sklep spożywczy lub stacja benzynowa oferują zabutelkowaną wodę, dlatego rekomendujemy, by mieć ją w samochodzie. Zwłaszcza jeśli organizujesz podróż do rejonów z dala od cywilizacji.

Przeczytaj także: 9 zasad bezpiecznej podróży w góry

Komfort

Choć poniższa lista przedmiotów jest bardzo pomocna podczas podróży, postanowiliśmy nie kwalifikować jej jako niezbędnych elementów. Niemniej rekomendujemy, aby rozważyć ich spakowanie – to naprawdę wpłynie na komfort!

 

Środek owadobójczy

Wszelkiego rodzaju owady mogą być irytujące, zwłaszcza podczas górskich wędrówek lub przy grillu. Komary, kleszcze… Warto tego uniknąć za wszelką cenę!

 

Łopata

Łopata (oczywiście składana) to świetne, wielofunkcyjne narzędzie, które zdecydowanie powinieneś zabrać ze sobą na następną wyprawę.

Może to brzmieć zabawnie, ale… Z pewnością docenisz jej przydatność, jeśli samochód utknie w błocie lub śniegu.

 

Skrobaczka do szyb

Kiedy i gdzie wyruszasz w podróż? Jeśli w odpowiedzi występują takie słowa jak „zimno” lub „lód”, to musisz wziąć pod uwagę naszą propozycję. Posiadanie skrobaczki jest obowiązkiem każdego kierowcy w okresie zimowym. To najskuteczniejszy sposób usuwania lodu i śniegu z przedniej szyby oraz lusterek samochodu.

Niektórzy próbują oszczędzić czas, wylewając wrzątek bezpośrednio na przednią szybę. Nie rób tego. Różnica temperatur może spowodować pęknięcie szkła.

 

Leki przeciwbólowe

Bóle głowy to prawdziwa udręka, zwłaszcza jeśli występują podczas wielogodzinnego prowadzenia pojazdu. Podróż okazuje się koszmarem. Najlepiej jest być przygotowanym i posiadać leki przeciwbólowe, które nie wpływają na zachowanie za kierownicą.

Krem, balsam lub spray do opalania

Niezmienny element każdej letniej podróży samochodowej. Szczególnie przydatny, jeśli jedziesz nadmorską drogą i decydujesz się zatrzymać na malowniczej przydrożnej plaży. Może chcesz zrobić sobie krótką przerwę, wysiąść z samochodu i przejść się na spacer?

 

Chusteczki higieniczne

Na wszelki wypadek najlepiej zabrać ze sobą opakowanie chusteczek. Jest ono przydatne w sytuacjach sprawdzenia poziomu oleju lub czyszczenia wszelkich rozlanych płynów wewnątrz samochodu.

 

Ochrona przeciwsłoneczna na szybę samochodu

Służy jako świetny i szybki sposób na ochronę przed silnym nasłonecznieniem, zmniejszając temperaturę wewnątrz samochodu podczas postoju.

 

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym

Oślepienie ostrym światłem słonecznym jest niebezpieczne i może prowadzić do kolizji drogowej. Warto zaopatrzyć się na tę sytuację w okulary przeciwsłoneczne, opcjonalnie z filtrem polaryzacyjnym, który złagodzi uciążliwości i ułatwi dalszą jazdę.

 

Ładowarka samochodowa

A najlepiej parę ładowarek. Mogą się zepsuć, zgubić lub zniknąć w trójkącie bermudzkim, między fotelami a konsolą środkową.

Jeśli podróżujesz ze znajomymi, nakłoń ich, by wzięli swoje ładowarki samochodowe. Tak będzie o wiele bezpieczniej, naprawdę.

 

Koc i poduszka

Kto by nie chciał pójść na krótką drzemkę podczas długiej podróży samochodem? Oczywiście wszyscy… Oprócz kierowcy!

Koce i poduszki nie są niezbędne, ponieważ nie wpływają na bezpieczeństwo podróży, ale jest to miły akcent, który zagwarantuje komfort jazdy oraz naładuje baterie pasażerów.

 

Kabel AUX

Podobno istnieją niepisane zasady, dotyczące każdej podróży samochodem. Jedna z nich mówi o tym, że na przednim siedzeniu pasażera zasiada ta osoba, która zarządza muzyką podczas jazdy.

Upewnij się, że masz możliwość podłączenia telefonu do samochodowego systemu audio. Nowsze samochody mogą mieć także łączność Bluetooth. Jeśli prowadzisz starszy pojazd albo po prostu lubisz klasyczne rozwiązania, zaopatrz się w kabel AUX.

 

Zestaw głośnomówiący Bluetooth

Rozmawianie przez telefon podczas prowadzenia pojazdu jest nie tylko nielegalne w większości krajów, ale także bardzo niebezpieczne. Zamiast tego możesz podłączyć zestaw głośnomówiący Bluetooth, aby bezpiecznie odbierać połączenia telefoniczne za kierownicą.

Nowsze modele pojazdów już mają tę funkcję. Dowiedz się, czy jest ona dostępna w Twoim samochodzie.

 

Książki

Wzrok wbity w ekran telefonu przez całą podróż? Może doprowadzić do szaleństwa. Spożytkuj czas, pakując kilka niedokończonych książek, które nadadzą się do przeczytania podczas podróży.

 

Przekąski

Każda udana podróż rozpoczyna się od zakupienia tony przekąsek, ponieważ… Jedzenia nigdy za mało! Zwłaszcza gdy szykujesz się na długą drogę.

Rekomendujemy, by żywność wybierać z głową. Nie wybieraj tylko fast foodów, spróbuj przykładowo świeżych owoców. Lekkie i pożywne przekąski często zapobiegają złemu samopoczuciu podczas jazdy.

Inne akcesoria

Ciekawe rzeczy, których nie trzeba mieć, ale… Potencjalnie mogą się przydać. Sprawdź nasze rekomendacje!

 

Papierowa mapa

Nasza propozycja może wydać się absurdalna. Zapewne pomyślałeś, że nie ma sensu, skoro istnieje GPS. Ale co jeśli rozładuje Ci się bateria w telefonie lub rozbijesz ekran?

Zwykła papierowa mapa to coś, na co zawsze można liczyć. Pewnie, może nie być tak wyrafinowana, jak aplikacja nawigacyjna z rzeczywistą aktualizacją lokalizacji oraz zdarzeń na drodze, ale… Warto być gotowym na wszystko.

 

Długopis i ołówek

Bazgroły na rogu zeszytu, podkreślenie ciekawego fragmentu książki, zostawienie notatki z numerem telefonu na szybie samochodu, gdy brak miejsc na parkingu. Niezależnie od powodu i przyczyny, długopis i ołówek to zawsze dobry pomysł.

 

Chciałbyś wybrać się w podróż samochodem, ale nie masz samochodu? Żaden problem!

W JUKOM zarezerwujesz swój wymarzony samochód ON-LINE. Wybierz model, dogodny termin i dodatkowe akcesoria, a następnie zaplanuj najlepszą podróż w historii. Bez ryzyka i zmartwień o stan pojazdów – każdy z nich jest na bieżąco serwisowany i dezynfekowany zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia.

Przeczytaj także: Koszty wynajmowanego samochodu

 

Wynajmij samochód na terenie Śląska i Małopolski i ciesz się najnowszą technologią w atrakcyjnych cenach. Płynna jazda, czujniki parkowania, kamery cofania, a nawet kamery weryfikujące czy kierowca patrzy na drogę – właśnie to znajdziesz w ciągle powiększającej się flocie Jukom. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Autor: